Dr Joanna Sitko autorem monografii „Naruszenie prawa do znaku towarowego renomowanego. Studium prawnoporównawcze”
9 lipca, 2019
By kancelaria
With 0 comments
Monografia stanowi kompleksowe opracowanie zagadnień związanych z naruszeniem prawa do znaku towarowego renomowanego w trzech systemach prawnych, tj. w prawie polskim, Unii Europejskiej i federalnym prawie amerykańskim.
Przedmiotem analizy są przede wszystkim: pojęcie znaku renomowanego, przesłanki naruszenia prawa do niego oraz okoliczności pozwalające na wyłączenie naruszenia. W każdym z wymienionych aspektów występują istotne różnice pomiędzy rozwiązaniami przyjętymi w Polsce i UE, a tymi obowiązującymi w USA, co implikuje poważne konsekwencje dla zakresu ochrony znaku renomowanego.
Jedną z najważniejszych jest różnica w definicji znaku renomowanego, gdyż w amerykańskim prawie federalnym renoma znaku – rozumiana jako znajomość znaku wśród odbiorców – definiowana jest globalnie w odniesieniu do ogólnie pojmowanych odbiorców na terenie całego USA. Natomiast w prawie polskim i unijnym renoma znaku może być ujmowana niszowo, tj. w odniesieniu nawet do wąskiej grupy odbiorców, będących np. specjalistami w danej dziedzinie.
Druga podstawowa różnica polega na tym, że w prawie amerykańskim, w odróżnieniu od prawa polskiego i unijnego, nie chroni się znaku towarowego renomowanego przed tzw. „pasożytowaniem” per se na renomie lub charakterze odróżniającym znaku. Ponadto w prezentowanej monografii poddano analizie kwestię dotyczącą możliwości stosowania przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dla ochrony znaku renomowanego zarejestrowanego.
Wszystkie zagadnienia omówione zostały w kontekście licznie powoływanych przykładów z orzecznictwa polskiego, unijnego i amerykańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wyroków prejudycjalnych Trybunału Sprawiedliwości UE.
Comments are closed.